Przemowy dla wielu osób są istną marą. Pisanie przemówień to jednak stosowny sposób, aby przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia należy pamiętać o tym, by były one na temat. Należałoby także wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie poważne, a inne w gronie bliskich. Luźne przemowy pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
przemówieniach
Jednak nie wyłącznie słowa są istotne – w trakcie przemowy liczy się także mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa nieraz pewniejszym źródłem informacji niż najprzyzwoiciej opłacany i najporządniej wyszkolony szpieg. Jakim sposobem to szczegółowo działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl” title=”baza przemówień”>baza przemówień
By gruntownie poznać schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się w zasadzie na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień pod żadnym pozorem nie musi być kłopotliwe – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu godziwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno także szukać w sieci – aktualnie jest wiele stron, które oferują gotowe przemówienia a także wiele portali, na których wynajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w związku z tym troskać, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla zawodowców.