Jednym z globalnych problemów w lwiej części polskich miast jest transport. Nasze gminy nie są przygotowane do tak ogromnego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany poprzez zwiększenie się ilości pojazdów na krajowych drogach. Dlatego główną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Jezdnie i komunikacja miejska to priorytet, jaki da przestrzeń na to by polepszyć wygodę mieszkańców a także poprawi integralność infrastruktury miasta.

Spośród pozostałych lokalizacji, inwestycje drogowe w Krakowie silnie się wybijają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, ale przed tym jak ono powstanie, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba włożyć sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji trzeba wymienić:
w pełni elektryczną siatkę autobusową – jedyną w kraju,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec kolejowy wraz z galerią handlową.
Poza tym, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje budowę przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych między już wybudowanymi połączeniami i naprawy już powstałych tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Krakowianie napraw nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dotarciu do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto jednak pamiętać, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i aby mieszkało się lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.wybory samorządowe 2014 Kraków
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie jedynie kolejne linie komunikacji, ale również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie lepsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i inwestycji, by poruszało się po nim dobrze. Nie tylko autem, ale również komunikacją miejską. Ale widać wyraźnie, że całość jest na najlepszej drodze do tego, by mieszkańcom żyło się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.